Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

PANCAR FABRİKALARI HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

Kalkınmakta olan ülkelerde devletçilik özel sektörden daha fazla olmalı.
Gelişmiş cari fazla veren ülkelerden Almanya’ya bakarsak halen bankacılığı devletin yaptığını görüyoruz.

Ancak Avrupa ülkeleri bağımsız yargısını kurmuş devlet kurumlarında hırsızlık yapanları cezalandırmış. Güçler ayrılığına dayalı yargı sayesinde büyümeye devam ediyor.

Diğer Avrupa ülkeleri de devlet kurumları sayesinde gelişmiştir. Ekonomiye uygun hukuk sistemlerini geliştiren ülkelerin kalkındığı gerçeğinden yola çıkarsak hukuk devleti olmadan kalkınma olmayacağı gibi demokrasinin gerileyip kaos ortamına gittiğini görüyoruz. Şeker fabrikaları zarar ediyor diyenlerin alabileceği önlemler varken, ipe un seriyorlar.


Fabrikalarda fazladan insan gücü çalışılıyor diyenler fazladan insan gücünü başka alanlara kaydırabilirler. Aynı zamanda fabrikalarda yenilik gerekiyorsa, yenilemeyi de yapabilirler. Devlet kurumlarında yolsuzluk yapanlara ağır cezalar verilirse yolsuzlukta ortadan kalkar.

Sonuç olarak hukukun üstünlüğünde bir kamuculuğu öne çıkarmak gerekir. Kamu fabrikalarının bir şekilde elden çıkarma zihniyetinin altında küresel merkezlerin baskısı vardır.

ABD Avrupa Birliğini kendi ülkelerinde devletçiliği kaldırmış gibi bize özelleştirmeyi yabancılaştırmayı tavsiye ediyor. Aynı zamanda şeker pancarı üretimine kota koyduruyor. Bizim siyasiler de fabrikalar 3 ay çalışıyor 9 ay yatıyor diye vıdı vıdı yapıyorlar. Neden pancar üretimine kota uyguladınız sayın hükümet yetkilileri.

19 Mart 2018, 13.12

Kaynak: Ersan Karavelioğlu'nun öz babası İbrahim KARAVELİOĞLU.