Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

EKONOMİ DE ÇIKIŞ YOLU TARIM İLE BAŞLAMALIDIR

Tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçmek altok ilkeleriyle mümkündür.
M.K.Atatürk kurulan koperatifin 01.nolu ortağıdır.

Kurulacak bir koperatif bank , hem finans sağlar hemde verdiği kredileri denetleyebilir. Ayrıca koperatiflere zarar verenlere ağır cezalarda getirmek mümkündür. Koperatifciliğin halk tarafından benimsenmesi ve üyelerin görevleri trt kanalının birinde düzenli anlatılabilir.

Üretici tüketici birlikleri aracı tefeci olmadan birbiriyle alış veriş yaptığında, hem üretici hemde tüketicinin menmun olması' üretimin artmasına zemin hazırlayarak' ihracatın yolunuda açacaktır. Mevcut durumda tarım ürünlerini paketleyecek muhafaza edecek tesislerimizde var.

Nerden başlayalım sorusunun cevabıda , Avrupanın lideri olduğumuz tekstil sanayimize destek olacak pamuk üretimi olmalıdır. Bu nedenle pamuk üretiminde kendi kendimize yeterli duruma gelebiliriz. İthal pamuğa gümrük uygulayarak, yada üreticinin kazanması için yeterli teşvik in üreticilere verilmesiyle yola çıkabiliriz.

Koperatifcilik geliştikçe , koperatifler birlikte tüm tarım girdilerini aşağı çekecek üretimleride hayata geçirebilir. Ünversitelerimizi de özerk yapıya kavuşturarak üretime hız verebiliriz, Hollanda da olduğu gibi. Hollanda'da tarım üniversiteleri var. Bilimsiz üretim olmaz. Verimli topraklarımız akarsularımız, bol miktarda güneşimiz de var olup üretim startı vermemizi bekliyor.

Koperatifcilik tüm partilerin ortak hedefi olmalıdır. Vatan partisi Altıok programıyla üretim yolunda siyaset yapıyor.

%5 lik okur Yazarla tarih yazan Türkiye, üniversiteleriyle yeni Türk mucizelerini hayata geçirebilir.

Köy Enstitüleri sayesinde Türk mucizesini gerçekleştiren Türkiye üniversiteleriyle neler yapmaz ki?

Kaynak: Ersan Karavelioğlu'nun öz babası İbrahim KARAVELİOĞLU.