Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

AVRUPA BİRLİĞİ KAPISINDA NEDEN BEKLEDİK ?

Avrupa Birliği kapısında bunca zaman neden bekledik? 22 yılda neden adaleti yakalayamadık.

Avrupa Ekonomik işbirliğine tam üye olma sürecine baktığımızda kandırılan sömürülen bir Türkiye görüyoruz. Avrupa’nın en genç dinamik nüfusuna sahip olan Türkiye pazarı Avrupa Birliğinin iştahını kabartmıştır. Bu nedenle Avrupa Birliğine tam üye yapmadan gümrük birliğine kabul etmişlerdi. Gümrük Birliğinin 22. Yılındayız, soygun devam ediyor. Türkiye AB’ye tam üye olmadan ya da rekabet gücünü yakalamadan neden gümrük birliğine girdi sorusunu cevaplaması gerekende Tansu Çiller ve Murat Karayalçın’dır.

AB Türkiye’yi tam üye yapmak isteseydi, öncelikle siyasi partiler yasasını değiştirmemizi ve demokratik seçimlere geçmemizi isterdi. Demokratik seçimlerle Türkiye adaleti ya da demokrasiyi yakalayabilirdi. Avrupa Birliği arsızlığın yolsuzluğun yapıldığı bir ülkeyi tam üye yapamaz. Çünkü Avrupa birliğinin ekonomisine zarar verir.

Avrupa Birliğinin 22 yıldır kapıda beklettiği Türkiye bu şartlarda birliğe girmesi mümkün değil. Ancak Avrupa birliği Türkiye'de adalet, demokrasi isterse bu konuda ev ödevi verirse iyi niyet görmek mümkün olur. Bunca zaman Avrupa birliği Türkiye’yi talan edecek uyum yasalarını bize dayattı. Yani karşılığı olmayan uyum yasaları çıkarttırıp soyguna devam etti. Eğer Demokratikleşme ve AB kriterlerine uymamızı isteseydi, Türkiye Avrupa medeniyetini yakalardı.

Kalkınan ülkelere baktığımızda bu ülkelerin dış cepheden talimat almadığını görüyoruz. Çin dünya devi olurken, İran’da tam bağımsız bir ülke oldu. Biz halen Türkiye İran olmayacak diyoruz. Zaten İran olmamız çok zor. Çünkü Türkiye Dış cephenin talimatlarıyla yoluna devam etti.


28 Ağustos 2017, 21.37

Kaynak: Ersan Karavelioğlu'nun öz babası İbrahim KARAVELİOĞLU.